Bioinnovációs kutatási-fejlesztési programzáró a Georgikon campuson

Bioinnovációs kutatási-fejlesztési programzáró a Georgikon campuson

  30 Nov 2022

A keszthelyi Georgikon egyetemi campuson a volt Pannon intézményi kar által 2017-ben indított egymilliárd forinton felüli pályázati támogatással megvalósult fejlesztési program zárult le a minap.Az alapvető célkitűzés Festetics Imre Műhely névvel fémjelezve a bioinnovációs kiválóságot biztosító csúcstechnológiák kutatási programokba való integrálása volt. A kutatások a klímaváltozás hatásaival szembeni ellenálló képesség genetikai hátterének feltárására, rájuk adandó válaszként a mezőgazdasági technológiai ajánlások kidolgozására irányultak.
A zárókonferencián elhangzott: a program a technikai lehetőségek bővülésén túl hozzájárult a tudományos álláshelyek megőrzéséhez, és új kutatók alkalmazását is lehetővé tette. A pénzügyi forrásból számos kutatási és fejlesztési eszköz, laboratóriumi műszer, számítástechnikai felszerelés közbeszerzése és üzembe helyezése valósult meg. Tudományos eredmények közt 57 folyóiratcikk, konferencia kiadvány, könyvrészlet, illetve egyéb közlemény lett közreadva nemzetközi és hazai kutató közösségek számára. A publikációk közül 12 az adott tudományterület legrangosabb Q1 minősítésű folyóirataiban került közlésre. A vizsgálati eredményeiből eddig 5 sikeresen megvédett PhD doktori dolgozat született. A program segítette a tudományos eredmények nemzetközi konferenciákon történő közreadását, szélesítve a kiválósági műhely nemzetközi elismertségét.
A kutatások során a keszthelyi nemesítésű burgonyafajtákban azonosították a PVY és PVX vírusokkal szembeni immunitási, valamint a fito­ftórás gombafertőzéssel szembeni rezisztenciagéneket. Baromfitartási tudományterületen molekuláris genetikai eszközökkel vizsgálták a takarmányok és kiegészítők teljesítmény-paraméterekkel összefüggő hatását. A méhészetekben világszerte legnagyobb problémát jelentő varroa atka kontrollálására jelentős eredményeket értek el, melyek alapjait jelenthetik egy hatékony, alacsonyabb kockázatú atkaellenes eljárás kifejlesztésének. Összesen 288 értékes szőlő és 288 paprika genotípus részletes genetikai profilját készítették el.
Keszthelyen a 60 éve folyó termőhelyi tartamkísérleti kutatásokba új talajvizsgálatokat integráltak, ami által a fenntartható szántóföldi növénytermesztés, a tápanyagellátás hatékonysága növelhető. Izolálták a veszélyes gyomnövények vegyszer-rezisztenciájának genetikai okait. Kiváló biológiai tulajdonságokkal rendelkező új burgonya és parkfű növényfajta jelöltek lettek kinemesítésre és állami elismerési eljárásra bejelentve.