
Életműdíj egy régi mesterséget Keszthelyen folytató munkáért
Kisiparosként kevesen dolgoznak ma már a könyvkötő szakmában. A míves foglalkozást saját vállalkozásában 1972 óta végzi Keszthelyen Csonka Ferenc, 52 éve tartó munkásságát a Zala Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara Életműdíjjal ismerte el.Diákévei során a nyomdaiparban szerzett két szakágban is gépmesteri képesítést, s kitanulta eközben a könyvkötészetet. Mint mondja: pályaválasztását az írott művek, a könyvek iránt korán megmutatkozó szeretete motiválta, s ez tartja a pályán most is, immáron nyugdíjasan.
– Zalai születésű vagyok, Nova-Felsőhegyen láttam meg a napvilágot, hatodikként a tízgyermekes családban – mondta életútjának indulásáról, mely során aztán tanult és dolgozott Budapesten, a katonai szolgálatteljesítést követően a Zalai Nyomdában helyezkedett el. Majd Keszthelyre került, s tett könyvkötő mestervizsgát 1971-ben. Vállalkozását 1972-ben alapította meg, azóta tagja a Keszthelyi Ipartestületnek és a Könyvkötők Országos Ipartestületének, ahol 2001 októbere és 2004 márciusa között az elnökség munkájában is részt vett.
Csonka Ferenc szakmabeli tevékenységét számos korábbi elismerés is fémjelzi. Köztük 1987-ben kapta meg az Ipar Kiváló Mestere címet, majd a Kiváló Kisiparos cím arany fokozatát, az IPOSZ-díjat, az Aranykéz IPOSZ Kézműves Szakmai Díj kitüntetést. A Keszthelyi Ipartestület tagjaként több oklevél, a közösségben eltöltött évek jubileumi koszorús emléklapjai jegyzik pályáját.
– Amikor egy kész munkát kézbe veszek, ma is felemelő érzés tölt el – jegyezte meg. – Nagy örömöm, hogy egyik fiam, Károly hivatás szerinti érdeklődése is efelé fordult, ezt a mesterséget választotta. Már diákként is ért el sikert 1999-ben a Szakma Kiváló Tanulója versenyen, ami ma Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny néven zajlik. Együtt dolgozunk, Karcsit is a könyvszeretet hozta erre a pályára és tartja itt.
A Csonka könyvkötő családi vállalkozás munkái rengeteg intézménynél megtalálhatók: múzeumokban, hivatalokban, iskolákban, könyvtárakban, s természetesen magánszemélyeknek is dolgoznak.
– Foglalkozunk régi kötetek javításával, ezeket többnyire én végzem. Sérült könyveket rendbe hozni nemes feladat. Régi fényük visszaadásával, újra kézbe vehetővé, lapjainak forgathatóvá tételével a könyv kötése a múlt és a jövő összekötését is jelenti számunkra – utalt szimbolikusan is a szakma szeretetére a kitüntetett. Csonka Ferenc az Életműdíjat Zalaegerszegen, a kamara Mindszentyneumban rendezett gazdaság fórumán vehette át, ünnepélyes keretek közt.
Horányi Árpád