Örökölt népművészet mai otthonokban
Természetes anyagok, megmunkáló szerszámok, kelme, fonal és tű, amik ügyes kezek nyomán, szépérzékkel, az örökletes néprajzi kultúránkat megjeleníthetik. Így készültek hajdan a háztartások használati tárgyai népi motívumokkal, s az otthonok díszei. A hagyománytisztelet napjainkban is élteti eleink munkáját, ízlésvilágának felidézését. A néprajzi díszítőművészet mai lakásokban való megjelenése maga a velünk élő kultúrtörténelem. Ennek egyik hivatásos őrzője a Zala Vármegye Népművészetéért Alapítvány, melynek szervezésével a keszthelyi alkotóházban nyaranta alkotótáborokat rendeznek. Idén erre immáron nyolcadik alkalommal került sor, Örökségünk a Nyugat-Dunántúl címmel.
– Faragásos és textilmunkák készítése a mostani tematikus tábor fő témája – mondta Bereczky Csaba, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, a tábor szervezője, s az alkalmazott technikákról is beszélt: – Lányok-asszonyok körében a hímzés és a nemezelés megy, a férfi résztvevők faragással, pecsétviasz berakásos technikával, kobaktök karcolt díszítésével, savazásos színezéssel foglalkoznak.
A táborban 16 fő vett részt, Zalából, Somogyból és távolabbi helyekről is, így Hajdú-Bihar, Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyékből.
– Érdekelnek a különféle tájegységi hagyományok – említette az Észak-Alföld vidékéről a feleségével együtt érkezett Csabári Sándor. Hozzátette, hogy immár második alkalommal jöttek a keszthelyi táborba, s mutatta a kobaktök italtartóra karcolt-viaszolt-savazott motívumokat.
Többen alapokban már elkészített munkákkal érkeztek, hogy a kapott szakmai segítséggel tudják azt a leghitelesebb múltidéző formavilág megjelenítésével befejezni.
– A tábor rövid ideje miatt célszerű, ha elkezdett darabok folytatását lehet a közösségben végezni – mondta Fehér Vilmos szakmai vezető, művészeti akadémiai ösztöndíjas. – Így jobban lehet itt koncentrálni már csak a díszítésre.
Témánk a pásztorművességre jellemző formavilág idézése, ehhez az ősi technikák elsajátítása.
Mai munkával, a régmúltbeli érték becsülését jelentő, otthoni környezetben azt napjainkban is képviselő darabok készültek el.
Horányi Árpád